با جوشکاری دو طرف فلنچ این فلنچ ایمن می شود. این فلنچ در دو نوع RF و FF تولید می شود. از FF در فشارهای زیر 400 بار استفاده می شود. این فلنچ بر اساس استاندارد ASME B16.5 تولید می گردد. مقاومت این فلنچ در برابر بار داخلی دو سوم و در برابر خستگی یک سوم فلنچ گردن دار می باشد. این نوع فلنچ مقاومت کمتری در برابر شوک و ارتعاش دارد. برای انجام عملیات فیتاپ تراز کردن این نوع فلنچ آسان می باشد و برای محاسبه طول لوله و بریدن آن دقت زیادی احتیاج نیست.

مزایا

  • مقرون به صرفه بودن
  • نصب آسان
  • اشغال کردن حداقل فضای طولی
  • تولید شدن در طیف وسیعی از قطرها معایب
  • استفاده از آن‌ها در کاربری‌های با فشار بالا ممکن نیست
  • استفاده از آن‌ها در کاربری‌هایی که مایعات یا گازهای خطرناک وجود دارند امکان‌پذیر نمی‌باشد
  • همواره میبایست ابتدا یک لوله و سپس یک اتصال جوش داده شود. امکان استفاده از ترکیب فلنج اسلیپون و زانویی یا سه راهی وجود ندارد، زیرا اتصالات نام برده شده فاقد انتهای مستقیمی هستند که بتواند به طور کامل درون فلنج اسلیپون قرار بگیرد.

نحوه کارکرد فلنج اسلیپون

فلنج اسلیپون باید پیش از جوشکاری داخل لوله گذاشته شود. در این شرایط دو بار جوشکاری انجام می‌شود، هم در داخل و هم در بیرون، زیرا برای دوام بیشتر باید از نشتی جلوگیری شود. مقاومت فشار فلنج اسلیپون تقریباً ۳/۲ فلنج گلودار می‌باشد. فلنج اسلیپون برای کاربری‌های با فشار کم مناسب بوده و نصب آن آسان می‌باشد، همچنین می‌توان آن را به لوله‌های مختلف جوش داد. بعلاوه، جوشکاری باعث می‌شود تا هزینه‌های تولید کاهش یابد. این فلنج برای نصب در خط نیاز به فضای طولی زیاد و برش دقیق لوله نداشته، همچنین تراز کردن آن آسان‌تر است.

کاربرد فلنج اسلیپون

این نوع فلنج معمولاً برای مایعات با فشار کم که ریسک نشتی آن‌ها کم است استفاده می‌شود. فلنج اسلیپون معمولاً در خطوط آب سرد، خطوط آب اطفاء حریق، خطوط هوای فشرده با فشار کم و خطوط فرآوری برای موادی مانند بخار، نفت، گاز، میعانات و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما همیشه به خاطر داشته باشید متریال‌هایی که در خطوط دارای فلنج اسلیپون توزیع می‌شوند فشار کمی دارند و شرایط کاری آن خطوط نیز سخت نیست.

 

فلنج اسلیپون (Slip On Flange) یکی از فلنج‌های رایج و پرکاربرد در صنعت است. این فلنج مانند سایر فلنج‌ها به‌وسیله جوشکاری به لوله متصل می‌شود. جهت متصل کردن لوله و فلنج اسلیپون، ابتدا لوله در درون فلنج قرار می‌گیرد و سپس از داخل و خارج به روش Fillet جوشکاری می‌شود تا آب‌بندی بهتری داشته باشند. فلنج‌های اسلیپون نسبت به فلنج‌های گلودار ارزان‌تر هستند اما به علت جوشکاری بیشتر، هزینه تمام‌شده نهایی بیشتری دارند. فلنج‌های اسلیپون از سفلنج اسلیپون (Slip-on Flange) یکی از تجهیزات و فلنج های مورداستفاده در صنایع مختلف هستند که به علت قیمت اولیه و وزن کمتر نسبت به فلنج های گلودار، گاهی پیمانکاران فلنج های اسلیپون را به فلنج های گلودار ترجیح می دهند. همین دلایل باعث شده اند تا فلنج اسلیپون محبوبیت بالایی در بازار داشته باشد و یکی از پراستفاده ترین فلنج ها باشند. نکته قابل توجه این است که هزینه اولیه این فلنج ها کم است اما به علت جوشکاری های اضافه ای که برای اتصال لوله به این فلنج استفاده می شود، هزینه تمام شده آن ها می تواند حتی از فلنج های گلودار نیز بیشتر باشد بنابراین با توجه به نیاز مشتری و بر اساس پارامترهای مورد نیاز خریدار، باید فلنج درستی انتخاب شود تا هزینه و زمان اجرا کاهش یابد و عمر مفید خطوط لوله افزایش یابد.

 

قطر فلنج های اسلیپون کمی از قطر خارجی لوله ی متصل شونده به آن بزرگ تر طراحی می شوند تا لوله به راحتی در داخل آن ها قرار گیرد و سپس از بیرون، لوله و فلنج به وسیله جوش فیلت (Fillet Weld) به یکدیگر متصل می شوند. جوشکاری فیلت هم از داخل و هم از خارج انجام می شود تا اتصال فلنج اسلیپون و لوله دارای آب بندی و استحکام بیشتری باشد و سیال به بیرون نشت نکند. باید توجه داشته باشید که استحکام و عمر فلنج اسلیپون در برابر بار خستگی از فلنج گلودار کمتر است.

 

فلنج اسلیپون

استانداردها، سایزها و فشارهای کارکردی رایج فلنج اسلیپون

فلنج های اسلیپون که به علت ویژگی های منحصر به فرد خود از پر کاربرد ترین انواع فلنج ها در صنعت می باشند، در سایز ها و کلاس های فشاری خاصی تولید شده و به فروش می رسند. همچنین این فلنج ها در جنس های مختلفی ساخته می شوند که انتخاب جنس بر اساس پارامترهای جنس لوله، نوع سیال، ترکیبات شیمیایی به کار رفته در سیال و … است. فلنج اسلیپون مطابق استاندارد های مختلفی یعنی استانداردهای ASME/ANSI B16.5،BS 3293 و DIN 86029 ساخته و تولید می شود.

 

جنس فلنج های اسلیپون به طور معمول فولادی (ASTM A350 – ASTM A105)، استیل ضد زنگ (ASTM A182 F321 ASTM A182 F316 – ASTM A182 F 304) و آلیاژی (ASTM F12 – ASTM F 11) است و در سایز های 5/0 اینچ تا 60 اینچ تولید و به فروش می رسند. ضمناً فلنج های اسلیپون موجود در بازار در کلاس های فشاری 150، 300، 400، 600، 900، 1500 و 2500 موجود هستند.

 

برای استعلام قیمت فلنج اسلیپون مورد نظر خود با کارشناس فروش این محصول تماس بگیرید.

 

 

 

نحوه اتصال فلنج اسلیپون

فلنچ اسلیپون بر روی لوله می لغزد یعنی دو قسمتی که می خواهند به همدیگر اتصال یابند در داخل فلنج قرار گرفته و سپس فلنج های اسلیپون توسط پیچ به هم متصل می شوند. همان طور که پیشتر ذکر شد، قطر داخلی فلنچ کمی بزرگتر از قطر خارجی لوله است تا فلنج به راحتی روی لوله قرار گیرد. پس از قرار گرفتن لوله در داخل فلنج، با جوشکاری دو طرف فلنچ این فلنچ ایمن می شود. این فلنچ در دو نوع RF و FF تولید می شود. از FF در فشارهای زیر 400 بار استفاده می شود. این فلنچ بر اساس استاندارد ASME B16.5 تولید می گردد.

 

ویژگی ‌های فلنج اسلیپون

مهم‌ترین تفاوت فلنج های اسلیپون با فلنج گلودار در مقاومت و خستگی است. مقاومت این فلنچ در برابر بار داخلی دو سوم و در برابر خستگی یک سوم فلنچ گلو دار است. به علاوه این فلنچ مقاومت کمتری در برابر شوک و ارتعاش دارد. برای انجام عملیات فیتاپ تراز کردن این نوع فلنچ آسان است و برای محاسبه طول لوله و بریدن آن دقت زیادی احتیاج نیست.

 

درباره‌ی هزینه نصب باید اشاره کرد که درحالی که نصب ساده و آسان تری نسبت به فلنج گلودار دارد اما به علت جوشکاری های لازم اندکی هزینه نصب بالاتر است. فلنج اسلیپون برای اتصالاتي مانند وصل کردن زانویی ها به ديگر اتصالات فلنجي و يا فلنج لوله ها مناسب است.

 

به طور معمول از اين نوع فلنج براي سرويس هاي معمولي استفاده مي شود. نصب آن ساده، و تراز كردن لوله نيز آسان است. براي بريدن لوله به طول معين دقت و تلرانس دقيق لازم نيست و هزينه نصب آن از فلنج گلودار بيشتر است. فلنج اسلیپون براي تمام فشار های متداول در صنایع موجود است و تحت استاندارد ASME استفاده از آن براي كلاس هاي150 تا 2500 مناسب شناخته شده است و معمولا براي مکان هایی مناسب است و استفاده می شود كه فضای لازم براي فلنج گلودار موجود نيست و جوش داخلي آن نسبت به فلنج گلودار بيشتر خورده مي شود.

 

کاربرد های فلنج های اسلیپون

کاربردهای فلنج های اسلیپون بسیار متنوع بوده و این نوع فلنج مورد استفاده در اکثر صنایع فعال در سراسر ایران است. از جمله کاربردهای فلنج اسلیپون می شود به موارد زیر اشاره داشت:

اتصال پمپ به لوله

اتصال الکترو موتور به گیربکس

اتصال لوله به شیرآلات

اتصال لوله رزوه ای به شیرآلات

اتصالات لوله ها به تجهیزات مختلف (مثل مخازن پمپ ها، تحت فشار، کمپرسورها و ….)

در مواردی که احتیاج به ایجاد تغییر در متریال لوله ها داریم.

اتصالات مربوط به شیرها و دیگر تجهیزات قرار گرفته در مسیر لوله که احتمال نیاز به تعمیر در آن ها وجود دارد.

اتصال به تجهیزات ابزار دقیق

استفاده در مواردی که نیاز به جدا سازی دارند.

فلنج NACE برای آب دریا و مواردی که PH بالا است، کاربرد دارد.

از فلنج استیل برای صنایع غذایی استفاده می شود.

از فلنج فولادی در خطوط انتقال نفت و پتروشیمی استفاده می شود.ایز 1.2 تا 60 اینچ و در کلاس‌های 150 تا 2500 ساخته می‌شوند.

 

 

منوی دسته بندی خود را در مسیر: "سربرگ ساز > چیدما موبایل > عنصر منوی موبایل > نمایش و مخفی کردن > انتخاب منو " تنظیم کنید